Wpisy oznaczone tagiem prasa

Prasa muzyczna

Kategoria: Porady

Prasa muzyczna Muzyka od wieków towarzyszy ludzkości, dlatego też powstają gazety muzyczne, dostarczające informacji o artystach. Wielu z nas nie potrafi sobie wyobrazić życia bez wspaniałych, ulubionych dźwięków, wydawanych przez instrumenty muzyczne, które są najczęściej podsycane przez głos wokalisty. Każdy posiada swój ulubiony rodzaj muzyki, niektórzy są nią na tyle zafascynowani, że pragną poznać wszelkie szczegóły związane z artystami ją wykonującymi, ze sposobami jej tworzenia. Szukają wszelkich informacji, które są w jakikolwiek sposób związane z ich ukochaną muzyką. Możliwość śledzenia faktów z życia artystów dają gazety muzyczne. Przedstawiają one sylwetki oraz życiorysy piosenkarzy i muzyków, obrazują ich drogę do kariery, opisując ciężkie kroki przygotowawcze. Ponadto, istnieją gazet muzyczne, które mogą służyć jako „nauczyciele” śpiewu bądź gry na instrumencie, ponieważ zamieszczają sposoby czytania nut, aranżowania podkładów muzycznych, drukują ćwiczenia kształtujące głos oraz opisują techniki gry na instrumentach. Prasa muzyczna przedstawia więc ciekawą ofertę dla osób zainteresowanych muzyką.

Prasa kobieca

Kategoria: Prasa

Prasa kobieca Mówiąc o prasie kobiecej, mamy na myśli te czasopisma i magazyny, które są skierowane do damskiej części czytelników. Nie znaczy to jednak, że czytane są tylko przez kobiety, choć tematyka w nich poruszana raczej nie odpowiada zapotrzebowaniom mężczyzn. Dziedziny, wokół których koncentrują się kolejne numery pism dla kobiet dotyczą bowiem głównie problematyki urody i zdrowia, aktualnych trendów w modzie, a części o charakterze poradnikowym przeplatane są wywiadami z rodzimymi i zagranicznymi celebrytami. Pisma takie nie unikają również poruszania problematyki społecznej dotyczącej kobiet, chociażby związanej z karierą zawodową, relacjami z partnerami czy hipotetycznymi trudnościami z wychowywaniem dzieci. To tematyczne zróżnicowanie sprawia, że w zasadzie każda kobieta w danym piśmie znajdzie coś dla siebie. Jeśli bowiem nie interesuje się za bardzo modą i nie przywiązuje zbytniej uwagi do swojego wyglądu, być może zainteresują ją felietony pisane przez znanych autorów czy skorzysta z porad ekspertów różnych dziedzin, odpowiadających na pytania czytelniczek.

Gatunki dziennikarskie

Kategoria: Porady

Gatunki dziennikarskie Być dziennikarzem to na pewno nie jest nudne zajęcie. Zawsze przecież coś się dzieje, ale oczywiście efekt pracy dziennikarskiej może być bardzo różny. Nie ma takich samych dziennikarzy i każdy dziennikarz nie zajmuje się przecież tym samym. W sztuce dziennikarskiej możemy wyróżnić kilka znaczących gatunków. Oczywiście nie każdy z dziennikarzy musi opanować do perfekcji każdy z tychże gatunków, ale na pewno powinien się specjalizować, w co najmniej jednym. O jakie gatunki dziennikarskie chodzi? Możemy między innymi wymienić artykuły publicystyczne, wywiady, felietony, komentarze, recenzje, eseje oraz reportaże. Można również mówić o relacjach zdawanych przez dziennikarzy telewizyjnych czy też radiowych. Dziennikarstwo, zatem może wyglądać bardzo różnie, mieć różne odcienie i być bardziej lub mniej pochłaniającym czasowo. Należy w tym miejscu dodać, że na pewno tenże podział jest jak najbardziej właściwy. Są, bowiem dziennikarze, którzy dobrze czują się w relacjach na żywo, są ci, którzy bardzo dobrze piszą reportaże, artykuły, a są również ci, którzy potrafią bardzo dobrze redagować felietony. W ten sposób odbiorca pracy dziennikarskiej nie jest skazany na monotonię i może liczyć zarówno na dobre relacje, na dobre eseje, reportaże, felietony czy też dobre recenzje. Być może właśnie, dlatego dziennikarstwo jest zawodem stawiającym wyzwania i to czasem bardzo duże wyzwania. Każdy z dziennikarzy powinien oczywiście poznać wszystkie gatunki dziennikarskie i powinien spróbować swoich sił w każdym z nich, ale każdy z nich powinien również poznać swoje możliwości i predyspozycje i wybrać ten gatunek, w którym czuje się najlepiej jak również realizuje się w tym gatunku dziennikarskim. Wszakże w dziennikarstwie nie chodzi jedynie o to, aby zarabiać na życie, ale o to, aby realizować swoje pasje. Wszakże najlepszy jest ten dziennikarz, który kocha swoją pracę i wykonuje ją z wielkim zacięciem i zamiłowaniem. Zasadniczo takich właśnie dziennikarzy zapamiętujemy najbardziej, ale należy podkreślić, że każdy z tych zapamiętanych specjalizuje się w określonym gatunku dziennikarskim.

Dziennikarz cechy zawodu

Kategoria: Dziennikarstwo

Dziennikarz cechy zawodu Obecnie większość czytelników gazet, słuchaczy radia, czy widzów tv, kojarzy dziennikarzy z szukającymi sensacji szujami, które są nastawione na zysk za każdą cenę, nawet ludzkiego życia. Niestety taki obraz daje wiele osób, które się określają dziennikarzami, jednak najczęściej z dziennikarstwem nie mają wiele wspólnego. Czym jest obecnie dziennikarstwo? Jakimi cechami musi się charakteryzować prawdziwy dziennikarz? Tych cech jest wiele, nie sposób ich wymienić w jednym artykule. Można się jednak zająć wyszczególnieniem kilku z nich, chyba bardzo ważnych. Dziennikarz musi być twórczy. Musi przedstawiać swoją pracę w sposób pomysłowy. Jeszcze nie tak dawno, dziennikarstwo było zawodem kojarzonym z osobami, które były traktowane jak twórcy na równi z poetami, pisarzami. Trzeba mieć pomysł i przedstawić go publiczności w sposób, który będzie pociągał. Dziennikarz powinien służyć dobru publicznemu. Jego reportaże powinny poruszać ważne sprawy, ujawniać nieprawidłowości, przypadki naruszenia prawa. Do tej pracy dziennikarz ma bardzo silny oręż, jakim jest prowokacja dziennikarska, jednak musi się z niej nauczyć korzystać, gdyż nieumiejętnie przeprowadzana może doprowadzić do tragedii. Dziennikarstwo musi być otwarte. Nie może się zamykać na amatorów, gdyż pośród tych amatorów mogą się ukrywać przyszłe wielkie gwiazdy dziennikarstwa. Dziennikarz musi być dociekliwy, jednak nie może w tej dociekliwości stać się napastliwym. Trzeba pamiętać, że obywatel otrzymał potężną broń przeciwko osobom napastliwym, jakim jest penalizacja stalkingu. Najważniejszą rzeczą, o której dziennikarz i kandydat na dziennikarza powinien pamiętać przez całe życie, to fakt, iż dziennikarstwo jest zawodem, który powinno się wykonywać z powołaniem. Co to znaczy? To znaczy między innymi, że trzeba zapomnieć o uregulowanych godzinach pracy. Dziennikarzem się jest przez całą dobę. Nie ma czegoś takiego jak emerytura, czy urlop. Trzeba się też pogodzić z tym, że dziennikarstwo może być przekleństwem życia rodzinnego. Może zaważyć na jego powodzeniu, gdyż często trzeba poświęcić to życie dla osiągnięcia celu zawodowego.

Tagi: , , ,