Wpisy z Grudzień 2014

Prasa kobieca

Kategoria: Prasa

Prasa kobieca Mówiąc o prasie kobiecej, mamy na myśli te czasopisma i magazyny, które są skierowane do damskiej części czytelników. Nie znaczy to jednak, że czytane są tylko przez kobiety, choć tematyka w nich poruszana raczej nie odpowiada zapotrzebowaniom mężczyzn. Dziedziny, wokół których koncentrują się kolejne numery pism dla kobiet dotyczą bowiem głównie problematyki urody i zdrowia, aktualnych trendów w modzie, a części o charakterze poradnikowym przeplatane są wywiadami z rodzimymi i zagranicznymi celebrytami. Pisma takie nie unikają również poruszania problematyki społecznej dotyczącej kobiet, chociażby związanej z karierą zawodową, relacjami z partnerami czy hipotetycznymi trudnościami z wychowywaniem dzieci. To tematyczne zróżnicowanie sprawia, że w zasadzie każda kobieta w danym piśmie znajdzie coś dla siebie. Jeśli bowiem nie interesuje się za bardzo modą i nie przywiązuje zbytniej uwagi do swojego wyglądu, być może zainteresują ją felietony pisane przez znanych autorów czy skorzysta z porad ekspertów różnych dziedzin, odpowiadających na pytania czytelniczek.

Porady

Kategoria: Porady

Porady O tym, iż ludzie lubią czytać porady, świadczy chociażby fakt, iż nie brakuje ich nawet w gazecie z telewizyjnym programem. Wiele kobiet pisze bowiem do „Tele Tygodnia”, by pozyskać odpowiedzi na pytania dotyczące wychowywania potomstwa. Warto wiedzieć, iż odpowiedzi udziela Dorota Zawadzka, znana szerszemu gronu jako Super Niania. Tego typu porad nie brakuje również w przeznaczonej dla kobiet prasie. Mogą dowiedzieć się one, jakie prawa przysługują im podczas rozwodu czy jak rozwiązać sprawy podziału majątkowego. Nie brakuje również kobiet, które potrzebują porady w sprawach zdrady, bez względu na to, czy były zdradzane, czy to one zdradzają. Wiele pań korzysta z okazji do możliwości zadawania pytań specjalistom, dlatego w wielu magazynach na listy czytelniczek odpowiadają prawnicy, ginekolodzy czy psychologowie. W czasopismach możemy znaleźć również wiele przydatnych porad związanych z gotowaniem czy przyrządzaniem deserów. Nie brakuje również ciekawych sposobów na urządzenie salonu, sypialni czy zaaranżowanie tarasu.

Gatunki dziennikarskie

Kategoria: Porady

Gatunki dziennikarskie Być dziennikarzem to na pewno nie jest nudne zajęcie. Zawsze przecież coś się dzieje, ale oczywiście efekt pracy dziennikarskiej może być bardzo różny. Nie ma takich samych dziennikarzy i każdy dziennikarz nie zajmuje się przecież tym samym. W sztuce dziennikarskiej możemy wyróżnić kilka znaczących gatunków. Oczywiście nie każdy z dziennikarzy musi opanować do perfekcji każdy z tychże gatunków, ale na pewno powinien się specjalizować, w co najmniej jednym. O jakie gatunki dziennikarskie chodzi? Możemy między innymi wymienić artykuły publicystyczne, wywiady, felietony, komentarze, recenzje, eseje oraz reportaże. Można również mówić o relacjach zdawanych przez dziennikarzy telewizyjnych czy też radiowych. Dziennikarstwo, zatem może wyglądać bardzo różnie, mieć różne odcienie i być bardziej lub mniej pochłaniającym czasowo. Należy w tym miejscu dodać, że na pewno tenże podział jest jak najbardziej właściwy. Są, bowiem dziennikarze, którzy dobrze czują się w relacjach na żywo, są ci, którzy bardzo dobrze piszą reportaże, artykuły, a są również ci, którzy potrafią bardzo dobrze redagować felietony. W ten sposób odbiorca pracy dziennikarskiej nie jest skazany na monotonię i może liczyć zarówno na dobre relacje, na dobre eseje, reportaże, felietony czy też dobre recenzje. Być może właśnie, dlatego dziennikarstwo jest zawodem stawiającym wyzwania i to czasem bardzo duże wyzwania. Każdy z dziennikarzy powinien oczywiście poznać wszystkie gatunki dziennikarskie i powinien spróbować swoich sił w każdym z nich, ale każdy z nich powinien również poznać swoje możliwości i predyspozycje i wybrać ten gatunek, w którym czuje się najlepiej jak również realizuje się w tym gatunku dziennikarskim. Wszakże w dziennikarstwie nie chodzi jedynie o to, aby zarabiać na życie, ale o to, aby realizować swoje pasje. Wszakże najlepszy jest ten dziennikarz, który kocha swoją pracę i wykonuje ją z wielkim zacięciem i zamiłowaniem. Zasadniczo takich właśnie dziennikarzy zapamiętujemy najbardziej, ale należy podkreślić, że każdy z tych zapamiętanych specjalizuje się w określonym gatunku dziennikarskim.

Dziennikarstwo obecnie

Kategoria: Dziennikarstwo

Dziennikarstwo obecnie Wielu specjalistów i samych dziennikarzy twierdzi, że dziennikarstwo takie, jakie było, gdzie dziennikarze pracowali z powołania już dawno minęło. Obecnie liczy się tylko i wyłącznie temat na stronę, liczy się to, by tytuł się sprzedałby mieć tego newsa, który sprawi, że o stacji TV czy radiowej będzie się mówić. Jednak nie jest to do końca prawdą. Owszem wielu adeptów sztuki dziennikarstwa schodzi na manowce mamionych wszechobecnym zyskiem, jednak jest wielu dziennikarzy, którzy zrobią wszystko by przybliżyć prawdę, by zdobyć dowody na swoje rewelacje, a przy tym przedstawić to w sposób, który zmusi czytelnika, słuchacza lub też widza to myślenia. Bo właśnie pobudzenie do myślenia powinno również być dla dziennikarza bardzo ważne. Dziennikarstwo to trudny chleb i trzeba się liczyć z wieloma trudnościami nie tylko w życiu zawodowym, ale również osobistym. Jednak takie często jest życie tych, którzy wykonują zawód z powołaniem.

W świecie show muzycznego

Kategoria: Dziennikarstwo

W świecie show muzycznego Świat piosenki ewoluuje nieustannie i zupełnie stał się on odmienny od tego, który funkcjonował chociażby jeszcze kilkanaście lat temu. Być może chodzi o to, że mamy dostęp do znacznie lepszego sprzętu muzycznego, a być może dlatego, że współcześnie mamy w naszej rzeczywistości bardzo wiele muzycznych programów, dzięki którym o wiele łatwiej jest pokazać swój talent, o ile oczywiście danej osobie nie brakuje odwagi i wiary w siebie. Wraz z rozwojem sceny muzycznej, rozwija się i zmienia współczesne dziennikarstwo muzyczne. W tym świecie mamy bowiem do czynienia z ogromną ilością stacji radiowych, które funkcjonują zarówno jako typowe rozgłośnie radiowe, ale również jako radia internetowe. Prawie każda powszechnie znana rozgłośnia radiowa w Polsce ma nie tylko swoją podstawową stację, ale poza nią jeszcze kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt stacji tematycznych, które przede wszystkim funkcjonują właśnie w sieci, aczkolwiek nie tylko. Tym samym istnieje współcześnie znacznie większe zapotrzebowanie na dziennikarzy muzycznych. Oczywiście każdy z tych dziennikarzy na pewno marzy o tym, aby pracować w jak największej rozgłośni w Polsce, aby móc zdobywać serca największego grona słuchaczy, aczkolwiek każdy musi powoli budować ścieżkę swojej własnej kariery dziennikarskiej. Trzeba również podkreślić, że dziennikarstwo muzyczne to dosyć specyficzna forma dziennikarstwa. To życie w wielkim świecie i nierzadko również konieczność zaprezentowania się w telewizji podczas różnych festiwali czy też koncertów. Dziennikarstwo muzyczne powinno łączyć się także z pasją do muzyki, gdyż dobry dziennikarz muzyczny nie tylko powinien użyczać swego głosu w eterze, ale także powinien być bardzo dobrym znawcą piosenek, wykonawców, aktualnych trendów muzycznych, imprez muzycznych jakie odbywają się w kraju i za granicą, a nawet byłoby dobrze, gdyby w takich imprezach od czasu do czasu wziął udział. Nie trzeba dodawać również, że dobry dziennikarz muzyczny powinien posiadać głos przyjemny, wpadający w ucho, dobrą dykcję, którą oczywiście można w pewnym stopniu wytrenować, aczkolwiek musi być coś z natury.